Archiwum

Niezdrowa konkurencja

Udostępnij:
– Konkurencja może być niezdrowa. Nie jest nią jednak ta o pacjenta i jego środki finansowe, ale o względy urzędnika, który – zamiast chorego – ma decydować, dokąd te pieniądze „pójdą” – komentuje dr Krzysztof Bukiel, nawiązując do projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.
Komentarz przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy dr. Krzysztofa Bukiela:
– Przy okazji prezentacji projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że jednym z celów ustawy jest „zlikwidowanie niezdrowej konkurencji między szpitalami”. Chodzi o konkurowanie o pacjentów, o środki z Narodowego Funduszu Zdrowia i o kadry medyczne. Przez tę konkurencję – w ocenie ministra – szpitale nie mogą mieć odpowiednio dużej liczby pacjentów (bo zawsze część przejmie konkurencja), a przez to odpowiednio dużej ilości środków (bo fundusz musi opłacić i jeden, i drugi, a może nawet trzeci szpital). Konkurencja o lekarzy powoduje, że windują oni swoje wynagrodzenia do niebotycznego poziomu, co skutkuje dodatkowym zubożeniem szpitali. W takiej sytuacji – zamiast rozwijać się – popadają one w długi. Gdyby zlikwidować tę konkurencję, to pieniądze, które trafiają dzisiaj do 2–3 ośrodków, trafiłyby do jednego, przez to nastąpiłoby zwiększenie efektywności placówki – te same koszty stałe, większe przychody – i lekarzom można by płacić dużo mniej, bo nie mieliby oni dokąd uciec, co spowodowałoby kolejne oszczędności. Szpitale urosłyby w siłę – finansową – i mogłyby się rozwijać.

Na pierwszy rzut oka powyższa koncepcja wydaje się słuszna i spójna. Jest jednak pewien element, który ją zupełnie burzy.

Otóż przy tej samej okazji minister zdrowia, który skrytykował konkurencję szpitali o pacjentów, o środki z NFZ i o kadrę medyczną, stwierdził, że „oczywiście szpitale powinny konkurować ze sobą jakością świadczeń”. Tutaj człowiek myślący musi zadać pytanie: z kim i o kogo (o co) ma konkurować jakością swoich świadczeń szpital, który nie będzie konkurować o pacjentów, o środki, które idą „za pacjentem”, ani o kadrę medyczną? Co będzie motywowało szpitale do „konkurowania jakością”, skoro i bez tego liczba pacjentów i środków z NFZ będzie zapewniona? I czy w ogóle będzie to możliwe? Wiemy przecież, że w tak specyficznych usługach, jak świadczenia zdrowotne, największy wpływ na ich jakość mają umiejętności poszczególnych osób, zwłaszcza w krajach, gdzie nie jest trudno o dobry sprzęt. Czy można zapewnić lepszą jakość świadczeń bez możliwości „przyciągnięcia” lepszych specjalistów?

Minister na takie pytania odpowiedzi wprost nie udzielił. Można ich jednak się doszukać. Zapowiadał bowiem, przy innej okazji, że szpitale, które będą udzielały świadczeń lepszej jakości, będą lepiej wynagradzane przez NFZ niż inne szpitale, czyli otrzymają więcej pieniędzy za to samo świadczenie. I w ten sposób rozwiązała się zagadka, „o kogo (o co)” mają konkurować szpitale jakością swoich usług. Mają konkurować o względy NFZ, a ponieważ NFZ jest reprezentowany przez konkretne osoby, to znaczy: o względy tych osób.

Przypomniała mi się rozmowa z dyrektorem mojego szpitala, która miała miejsce w połowie lat 90. ubiegłego stulecia, kiedy „komuna” już upadła, ale nie wszędzie. W publicznej ochronie zdrowia trwała w najlepsze. Dyrektor pokazywał mi zestawienie: ile poszczególne szpitale w naszym województwie otrzymywały pieniędzy na swoje działania w przeliczeniu na jednego mieszkańca objętego opieką – były to wówczas roczne budżety, szpitale nie konkurowały ze sobą i była rejonizacja leczenia. Różnice były znaczne, a nasz szpital był w ogonie stawki. Zapytałem, z czego to wynika. Usłyszałem: „No wie pan, ja pełnię swoją funkcję niedługo, a są tacy, którzy na stołkach dyrektorskich są już wiele, wiele lat. Znają osobiście lekarza wojewódzkiego – to on rozdzielał środki na szpitale – piją z nim wódkę, jeżdżą na polowania i inne imprezy”.

I trzeba się zgodzić z ministrem zdrowia, że konkurencja może być niezdrowa. Nie jest nią jednak konkurencja o pacjenta i jego pieniądze, ale o względy urzędnika, który – zamiast pacjenta – ma decydować, dokąd te pieniądze „pójdą”. W tej konkurencji łatwiej bowiem o „pozamerytoryczne” względy. I o ile konkurencja o pacjenta może doprowadzić do upadku szpitala, który był niepotrzebny, źle odpowiadał na oczekiwania chorych lub miał zły zarząd, to konkurencja o względy urzędnika taki szpital może nie tylko uchronić przed upadkiem, ale nawet wynagrodzić dodatkowymi środkami.

Przeczytaj także: „OZZPiP chce odpraw jak w górnictwie”, „Nie poprawa efektywności szpitali, a wymiana kadry kierowniczej”, „Negatywnie o projekcie ustawy szpitalnej – stanowisko PFSz”, „Pieniądze na oddłużenie szpitali, a nie na ARS”, „Kontrola dyrektora”, „Projekt bez nadziei” i „Projekt ustawy – ważne zmiany w szpitalnictwie”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.