Wszechobecna korupcja i marnotrawstwo, czyli miażdżący raport OECD o ochronie zdrowia

Udostępnij:
Wydatki na ochronę zdrowia w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju są w najlepszym wypadku nieskutecznie wydawane, a w najgorszym marnotrawione. Raport wyrzuca decydentom funkcjonujących w najbogatszych krajach systemu korupcję, marnotrawstwo i niekompetencję.
- Średnio 10 proc. pacjentów udających się na operacje cierpi z powodu nabytych w szpitalu zakażeń albo błędów medyków. Panuje ogromna korupcja. W niektórych krajach nawet do 80 proc. personelu medycznego bierze łapówki. Resorty zdrowia słono przepłacają za medykamenty. Tak stanowi najnowszy raport OECD o stanie służby zdrowia w 35 najlepiej rozwiniętych państw – relacjonuje portal "PCh24.pl".

- Pomimo napiętych budżetów zdrowia z powodu polityki oszczędności - podkreślili analitycy OECD - prawie jedna piąta wydatków na ochronę zdrowia w krajach członkowskich miała minimalny lub żaden wpływ na dobre wyniki zdrowotne – czytamy w raporcie „Tackling Wasteful Spending on Health".

Jeden na dziesięciu pacjentów w krajach OECD doznał szkody z powodu niewłaściwej opieki (np. zarażony sepsą po operacji) i ponad 10 proc. wydatków szpitalnych przeznaczana jest na naprawę błędów, które można było uniknąć lub na leczenie zakażeń nabytych przez pacjentów podczas opieki w szpitalu.

Analitycy szacują, że w krajach OECD służba zdrowia jest wysoko skorumpowana. Od 10 do 70 proc. personelu medycznego i urzędników związanych z sektorem zdrowia bierze łapówki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.